Leden 2015

Pohřeb - Dokument

31. ledna 2015 v 20:45 | Luci |  Dokument

Za chvíli to bude rok...

Klauzurní práce - Foodporn

21. ledna 2015 v 12:08 | Luci |  Škola
První klauzurní práce na vysoké. Na výběr byly tři projekty - Foodporn, Motýlí efekt a Před pikolou za pikolou. Má volba padla na foodporn. K fotkám přidávám explikaci, aby byla práce srozumitelná. Všechny výsledné projekty jsou momentálně k vidění v galerii Photogether ve Zlíně.


Explikace:

Hlavním inspiračním zdrojem pro mou klauzurní práci se stal soubor fotografií s názvem Květiny slasti od slovenského fotografa Miro Švolíka.

Tento soubor představuje devět fotografických koláží. Ty jsou složeny z velmi detailních fotografií ženských intimních partií a díky zvolenému uspořádání na první pohled připomínají květy rostlin. A teprve po důslednějším prozkoumání zjistíme, o co se skutečně jedná a nastává moment překvapení.

Mým cílem bylo vytvořit jakési reprodukce těchto obrazů s tím rozdílem, že jsem se namísto detailních záběrů na lidské tělo soustředila na detailní snímky různých druhů ovoce a zeleniny. Výtvarně zajímavé výřezy jsem posléze namnožila a seskládala do výsledných obrazců tak, aby nebylo hned zřejmé, co snímky zobrazují.

Takto vzniklé koláže by tedy měly Švolíkův soubor nápadně připomínat a uvést tak diváka na chvíli do nejistoty, protože stejně jako u Květin slasti ani v tomto souboru není na první pohled zcela jasné, na co se to vlastně díváme. Tak jako detaily ženského těla připomínaly květy, mohou mé koláže připomínat divákovi onen soubor a navodit tak dojem, že se opět jedná o lidské tělo, přestože je to pouze detail potraviny.

Pochopení mé práce vyžaduje předchozí znalost souboru Květiny slasti. Zároveň jsem se ale snažila o to, aby i pro neznalého diváka byly fotografie výtvarně zajímavé a atraktivní.