Prosinec 2014

Studie lesklých předmětů - Kovové příbory

15. prosince 2014 v 18:39 | Luci |  Škola

Studie lesklých předmětů - Kovové příbory

Technicky a výtvarně dokonalé zvládnutí ateliérové fotografie zrcadlícího se kovového předmětu - příboru. Pozadí světle šedé, tonálně odlišené od okraje fotografie. 3 fotografie: 1x celek, 2x detail. Klasický čnb proses, fotografováno výhradně Sinarem.

Tak zní zkráceně zadání jednoho z technických cvičení, které nás na škole čekají. Po mnoha hodinách focení a mnoha a mnoha hodinách v komoře mám tři výsledné fotografie. A ani nejsou dobré. Špatné světlo, kontrast, kompozice... hlavně to světlo. Ale je to to nejlepší, co jsem dosud vytvořila a co z našich negativů asi vytvořit jde. A že těch nepovedených fotek je... Nechci raději vědět, na kolik peněz mě jen tento úkol vyšel. Ale prozatím hotovo a to je potěšující. Znovu přefocovat bych to už asi nechtěla, tak snad to bude i přes chyby přijato. No, dokonale zvládnuté to rozhodně není...

Pro zajímavost, prošli jsem si i obávaným cvičením "černá kostka na černém pozadí". Foceno asi na třikrát, též spousta špatných zvětšenin a výsledkem jedna vcelku nezajímavá fotka. Smyslem tohoto úkolu je pochopení zonálního systému a jeho fungování. Fajn video se všemi problémy souvisejícími s kostkou vytvořil můj spolužák... :)
Všechna technická ateliérová cvičení se obykle fotí ve skupinkách 2 - 3 lidí. Někdo i sám. Osobně mi vyhovuje právě dvojice, kdy jeden člověk upravuje scénu, druhý kontroluje obraz na matnici, "dvakrát" se člověk ujistí při ostření, při měření světla, když neví, kde s čím pohnout, poradí se, atd. Neumím si moc představit, že bych například právě příbory fotila jen sama, bez pomoci spolužačky. V těchto případech je opravdu skupinová práce lepší a výhodnější, i učitelé nám to takto doporučují.

V návaznosti na minulý článek si svým studiem pořád nejsem jistá a vcelku přemýšlím o odchodu na jinou školu i obor. Prozatím ale stále váhám.

Těším se na Vánoce. I na nový rok, protože ten letošní se opravdu nepovedl. Věřím ale v lepší zítřky. Tak pěkný večer. :)Foceno na Sinar, Ilford Delta 100, voláno ve vývojce Ilford ID-11
zvětšováno na papíry Ilford Multigrade 30 x 40 cm, vývojka Fomatol LNQ, ustalováno ve Fomafixu P